Jakub Kubka

Autor kolumny: Jak to było z językiem włoskim

Jakub_KubkaUrodziłem się…dawno temu w Łodzi ale w niej nie mieszkam. Studiowałem historię na UŁ, którą skończyłem w 2008 r. Po skończonych studiach szukałem pomysłu na siebie. Pomyślałem, że to świetna okazja do nauczenia się jakiegoś języka konkretnie, od podstaw. Języka angielskiego nie znam ale daję sobie bez niego doskonale radę. Jako że na studiach przez parę lat uczyłem się łaciny (zawsze chciałem się jej uczyć) to pomyślałem, że czemu nie ułatwić sobie zadania i nie pójść w języki romańskie.

Przygoda z językami romańskimi rozpoczęła się od nauki języka hiszpańskiego ale rozwiązała się grupa i tym sposobem rozwiązał się mój problem z hiszpańskim. Seplenienie to nie dla mnie jednak. Język francuski? OK, pięknie brzmi ale tego nie da się nauczyć został mi się w sumie dość silny język włoski…i tak zaczęła się spóźniona wakacyjna przygoda….która trwa do dziś, a minęło już od pierwszej lekcji 8 lat!

Co kocham we włoskim i we Włoszech? Chyba wszystko. Jestem italofilem pełną gębą. Afirmuję wszystko, co włoskie. Uwielbiam włoską muzykę (NEK, Marco Mengoni, Marco Carta, Malika Ayane…), uwielbiam czytać książki o Włoszech (Ukryta Toskania, Pod słońcem Toskanii, Rzymskie dolce vita…) i po włosku także (Roberto Saviano, Fabio Volo, Melania Mazzucco, Federico Moccia…), uwielbieniem darzę włoskie kino (La vita è bella, Saturno contro, Mine vaganti, Manuale d’amore…) oraz aktorów i aktorki (Luca Argentero, Raoul Bova, Simon Grechi, Sofia Loren, Monica Bellucci…).

Uczę się nadal języka włoskiego, mimo że przygoda z nim trwa już tyle lat, ale język obcy jest tajemnicą tak wielką, że nigdy nie nauczymy się go do tego stopnia, jak mówią w nim sami Włosi…szkoda, że nie urodziłem się Włochem…Na WOOFLi chętnie zająłbym się językiem włoskim w ujęciu historycznym, skąd się wziął, jak się rozwijał oraz wszystkie inne aspekty, które związane są z językiem włoskim w ujęciu historycznym właśnie.

Jakub Kubka jest również autorem bloga italia-nel-cuore.