Brytyjskie portale informacyjne oraz Wikipedia dla początkujących

Untitled 1Język angielski jest – narzuconym nam przez otaczające nas środowisko – globalnym lingua franca. Całkowita liczba mówiących w tym języku, biorąc pod uwagę native speakerów oraz osoby, które ten język nabyły, jest oszacowana na około 1200 milionów. Wynikiem tych liczb jest kolejna liczba przedstawiająca masę stron internetowych, które zawierają najróżniejsze materiały do nauki języka. Niestety, jak każdy wie, co za dużo to nie zdrowo… Materiały te często pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego właśnie ten wpis. Jak ostatnio mogliście przeczytać – w artykułach Karola – języka nie trzeba uczyć się z podręczników, a we wpisach, które są nieco starsze, można przejrzeć listę gazet angielskich, którą opublikował także Karol. Celem tego wpisu jest rozszerzenie tej listy i przedstawienie moim zdaniem wartych uwagi stron, na których możemy poprawić nie tylko swoje językowe umiejętności, ale i poczytać o najnowszych wiadomościach ze świata.

Dodam jeszcze, że są to raczej strony brytyjskie, których zdecydowanie można używać jako źródeł akademickich.

 

Reuters

pobrane

Jedna z największych i najstarszych agencji prasowych. Można tam przeczytać codzienne newsy z Wielkiej Brytanii i reszty świata, nowinki biznesowe oraz wyłapać informacje z rynku światowego. Jest to idealne źródło słownictwa specjalistycznego, które wychwycimy podczas codziennego przeglądania wiadomości.

BBC News

_67373987_09f1654a-e583-4b5f-bfc4-f05850c6d3ce

BBC News jest kolejną stroną, która może okazać się ekstremalnie pożyteczna podczas nauki języka angielskiego. Jest to strona internetowa powiązana z BBC News Chanel. Znajdują się tam zakładki takie jak biznes, polityka, zdrowie, edukacja, ale także, co uważam za idealne, można znaleźć zakładki z informacjami pochodzącymi z Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej. Jest to świetna opcja dla osób, które zainteresowane są tylko daną częścią wysp. Ten wariant pomógł mi np. przy pisaniu projektu, który dotyczył licencji w moim biznesie ulokowanym w Anglii (jako że wszystkie księstwa maja drobne różnice w prawie).

 

Są to dwa główne portale, których osobiście używam i, które spełniają moje oczekiwania. Poza tym polecam także:

Daily Mail Online

Channel 4 News

Broadcast

Sky News

A także strony, które podał Karol w poprzednim wpisie na ten temat, tj.:

 The Daily Telegraph

The Guardian

The Independent

The Scotsman– ze Szkocji

Wales Online– z Walii


 

Wikipedia-logo-simple

Strony te jednak wymagają od nas dość wysokiego poziomu znajomości języka. Nie było dla mnie nic bardziej irytującego, kiedy mój angielski był na niskim poziomie, a inni mówili mi „czytaj wiadomości”, a kiedy wchodziłem na tego typu strony, denerwowałem się, bo większość tekstu była dla mnie niezrozumiała. Dlatego chciałbym także przedstawić w tym wpisie każdemu znaną Wikipedię, ale… Nie po polsku czy po angielsku, a w simple English. Ta wersja, składająca się z przeszło 120 tysięcy artykułów, jest napisana z użyciem stosunkowo łatwego słownictwa oraz gramatyki. Nie jest to portal informacyjny, ale teksty, które się tam pojawiają, także mogą nas zaciekawić, ponieważ sami możemy wybrać, o czym dokładnie chcemy czytać. Czyż nie jest to idealne rozwiązanie?

 

P.S. W przyszłości napiszę także o portalach z wiadomościami dla osób rozpoczynających przygodę z językiem angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Teraz masz możliwość komentowania za pomocą swojego profilu na Facebooku.
ZALOGUJ SIĘ