Surfowanie między kanapami

couchsurfingO poszukiwaniu znajomych, z którymi można porozumieć się w interesujących nas językach obcych, pisała już Karolina w tym artykule. Do tego celu może być użyteczny także portal CouchSurfing. Rejestracja jest bezpłatna i prosta.

CouchSurfing różni się zasadniczo od Interpals i Lang-8 pod jednym względem: kontakt za pośrednictwem portalu jest tylko środkiem do celu. Właściwym jego celem jest nawiązanie kontaktów w świecie rzeczywistym. Niesie to wiele możliwości, ale nie jest też wolne od zagrożeń.

 

Słowo „couchsurfing” oznacza surfowanie między kanapami. W istocie głównym (choć nie jedynym, do czego zaraz przejdę) przeznaczeniem portalu jest poszukiwanie noclegów w obcych krajach u ich mieszkańców. Obecnie strona liczy kilka milionów użytkowników z całego świata. Trzeba dbać o swój wizerunek, gdyż kluczem do sukcesu są referencje. CouchSurfing jest ciekawym sposobem na tanie podróżowanie i poznanie ludzi z całego świata. Internet jest pełen entuzjastycznych opinii osób, które, zarówno podróżując, jak i goszcząc turystów, zyskały wiele nowych znajomości i doświadczeń.

Oczywiście trzeba też uważać. Pewna dziewczyna korzystająca z noclegu w Portugalii powiedziała mi, że gospodarz w nocy dobijał się do jej pokoju i był bardzo zdziwiony, że nie jest zainteresowana seksem, bo dla niego to oczywiste, że sypia z dziewczynami, które gości. Zagrożenia jednak da się ominąć – na stronie jest osobny dział z zasadami bezpieczeństwa. Osoby korzystające z CouchSurfing twierdzą, że nawet, jeśli seks się zdarza, to za obopólną zgodą.

Aby korzystać z CouchSurfing, nie trzeba koniecznie oferować noclegu. Można zamiast noclegu wybrać oprowadzenie kogoś po mieście. Osobiście nigdy nie nocowałam u osoby poznanej za pośrednictwem tego portalu ani nikogo takiego nie gościłam. Z doświadczenia w postaci Erasmusa w Paryżu wiem jednak, że CouchSurfing pomaga w nawiązaniu nowych znajomości po przyjeździe do obcego kraju. Wystarczy wpisać nazwę miasta do wyszukiwarki- grup i wydarzeń jest naprawdę sporo. CouchSurfing daje też okazję do ćwiczenia języków obcych w rodzinnym kraju.

W Warszawie np. w każdy czwartek o godzinie 20 w kawiarni Kwadrans Po Nieparzystej odbywają się spotkania Languages Exchange. W praktyce dominującym na nich językiem jest angielski, ale można też poćwiczyć takie języki, jak rosyjski czy szwedzki. Istnieją też spotkania tematyczne, np. dyskusyjny klub książkowy lub sesje gier planszowych. Możliwości jest naprawdę sporo – zachęcam do zapoznania się.

Zobacz też…

Za co kocham lang-8 oraz gdzie szukać przyjaciół
Jak tanio zorganizować językowe wakacje?
Czeski w jeden miesiąc?
Język czeski – pierwsze wrażenia
Język czeski – odsłona druga
Macedoński – wstęp i z czego uczyłem się przez ostatni miesiąc
Język macedoński w praktyce

4 komentarze na temat “Surfowanie między kanapami

  1. Przeglądalam już, ale mimo wszystko osoby, które mieszkają w małych miasteczkach nie mogą zaoferować tylu możliwości co osoba mieszkająca w dużym, turystycznym mieście. Pisząc to myślę też o ograniczeniu czasowym w postaci posiadania małych dzieci:) Fajnie jednak, gdyby wypowiedziały się tu osoby, które twierdzą inaczej, bądź gościły kogoś/u kogoś.

    1. mimo wszystko osoby, które mieszkają w małych miasteczkach nie mogą zaoferować tylu możliwości co osoba mieszkająca w dużym, turystycznym mieście. Pisząc to myślę też o ograniczeniu czasowym w postaci posiadania małych dzieci:) Fajnie jednak, gdyby wypowiedziały się tu osoby, które twierdzą inaczej

      Skoro fajnie by było, by wypowiedział się ktoś, kto twierdzi inaczej: osoby z małych miejscowości są średio fajniejsze niż osoby z dużych miejscowości. Większy odsetek osób z małych miejscowości też odpisuje na pierwszą wiadomość, niż z dużych miejscowości. Poza tym miasta, zabytki, ulice i spaliny samochodowe są nudne.

  2. Korzystam z CS i jak do tej pory ani razu nie miałam żadnej nieprzyjemnej sytuacji. A żeby uniknąć niebezpieczeństw wystarczy naprawdę dokładnie czytać recenzje i np. sprawdzać czy u danego hosta nocowały juz jakieś samotnie podróżujące dziewczyny. Samo doświadczenie mogę bardzo polecić, ludzie na CS są niesamowici i czasami aż żal jechać dalej. Jedyny minus – czasami ciężko znaleźć kogoś, kto mógłby nas ugoscic, bo surferow jest więcej niż hostów. Ale jak już się uda, to wyjazd dużo zyskuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Teraz masz możliwość komentowania za pomocą swojego profilu na Facebooku.
ZALOGUJ SIĘ