Angielskie gazety – linki

Flaga UKWe wcześniejszym poscie wspomniałem o tym, że wiele daje czytanie chociażby gazet w obcym języku. Umieściłem tam link do "The Times", co okazało się jednak błędem z uwagi na konieczność płacenia za dostęp do artykułów. Ja w pieniądzach nie pływam, Ty zapewne też nie, więc postanowiłem dorzucić linki do najpoczytniejszych brytyjskich i amerykańskich gazet, w których przynajmniej na dzień dzisiejszy treść w dużej mierze jest bezpłatna (linki do gazet w innych językach będę z czasem również dodawał):

WIELKA BRYTANIA
The Daily Telegraph – http://www.telegraph.co.uk/

The Guardian – http://www.guardian.co.uk/

The Independent – http://www.independent.co.uk

The Scotsman – http://thescotsman.scotsman.com/ – ze Szkocji

Wales Online – http://www.walesonline.co.uk/ – z Walii

USA
The New York Times – http://www.nytimes.com/

The Boston Globe – http://www.boston.com/bostonglobe/

Los Angeles Times – http://www.latimes.com/

The Washington Post – http://www.washingtonpost.com/

Pamiętaj, jeśli się uczysz języka obcego, to staraj się w nim jak najwięcej czytać. To, że umieściłem tu linki do gazet nie znaczy, że masz się zająć akurat nimi – zawsze byłem zdania, że nie warto czytać po angielsku tego czego nie miałbym ochoty przeczytać po polsku (to powoduje zanik motywacji). Uważam jednak, że gazety są świetnym materiałem wyjściowym, bo:
1. codziennie pojawia się na nich ogromna ilość artykułów o bardzo zróżnicowanej tematyce od polityki po sport
2. język jakimi są napisane nie należy do najtrudniejszych – na początku może się wydać dość trudny w porównaniu do czytanek jakie pojawiają się w podręcznikach, bo pojawiają się niespotykane wcześniej słowa. W rzeczywistości jednak znacznie łatwiej jest czytać gazetę w obcym języku niż jakiekolwiek opowiadanie. Im więcej będziesz czytał, tym częściej dane słowa będą się powtarzać – tym łatwiej będzie też je zapamiętać. Aż w końcu dojdziesz do takiego stopnia, że przeczytanie dla Ciebie gazety obcojęzycznej będzie tak oczywiste jak polskiej. Czego zresztą wszystkim życzę!

11 komentarze na temat “Angielskie gazety – linki

 1. Fajny pomysł! Ale co zrobić jeśli gazety są jeszcze za trudne? Bo jeszcze nie zna się tak dobrze gramatyki, co innego robić ćwiczenia w szkole z czasów a co innego w praktyce. Próbowałem czytać wiki i jest lepiej ale też czasem ciężko wykapować o co chodzi. Jest jakiś inny sposób na zwiększanie skilla w czytaniu? Ponoć są jakieś uproszczone książki dla różnych poziomów ale one są chyba bardzo drogie. Może są też jakieś darmowe w internecie takie uproszczone?

 2. ^ Te uproszczone książki nie są wcale takie drogie, jak by się mogło wydawać. Poszukaj na allegro książek z serii Penguin Readers albo Dominoes.

 3. Książki wcale nie są takie drogie. Ja osobiście mam kilka takich w domu. Zaczynałam od prostych poziomów a teraz jestem już w stanie czytać oryginalne książki.

 4. Luki, pamiętam, że ja jak z angielskim byłem na poziomie, który nie był wystarczający na czytanie gazet używałem wiki. Jest tam mozliwość przełączenia języka na "simple english"!

 5. Nie zwrócilem uwagi, że to stary komentarz. Mimo to polecam wiki simple english dla osób na niższym poziomie, nie chcących wydawać pieniędzy na coś co jest w jakimś stopniu zbędne.

 6. A co polecasz jeżeli ktoś ma trudności z czytaniem po angielsku owych artykułów i ich nie rozumie? Tłumaczyć poszczególne słowa w translatorze googlowym czy aby to miało nutkę motywacji połączoną z ambicją szukać w słowniku?

  1. Polecam zakup [czytnika ebooków]* 🙂 Ma super funkcję wbudowanego słownika.

   *redakcja wprowadziła cenzurę ze względu na obecną reklamę konkretnej firmy czytników. Wiele (jeśli nie wszystkie) z czytników obecnych na rynku ma wbudowane słowniki do najbardziej popularnych języków, nie tylko wymieniony przez Czytelnika / Czytelniczkę model.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Teraz masz możliwość komentowania za pomocą swojego profilu na Facebooku.
ZALOGUJ SIĘ