Aplikacje do nauki języków obcych, czyli uczysz się kiedy, gdzie i jak chcesz! Część 1

mobilneO tym, że warto uczyć się języków wiemy wszyscy. Coraz więcej osób dorosłych podejmuje naukę języka obcego. Najczęściej w ramach rozwoju zawodowego, aby sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawcę i skutecznie komunikować się z obcojęzycznymi kontrahentami czy współpracownikami. Czasem nie z obowiązku, ale dla własnej przyjemności, aby mieć możliwość podróżowania, poznawania nowych kultur, zawierania znajomości z ludźmi z całego świata, czytania prasy obcojęzycznej lub oglądania filmów w oryginale. Powodów, by rozpocząć naukę jest wiele.

Zdarza się, że początkowe samozaparcie, motywacja i zapał do nauki szybko stygną. No bo jak skutecznie pogodzić życie zawodowe, osobiste z systematyczną nauką języka? Odpowiedź jest prosta. Potrzebujemy strategii – systemu nauki, który pomoże opanować chaos i przyniesie oczekiwane efekty. Trzeba też uświadomić sobie, że nauka języka to proces. Proces, który wymaga ciągłego kontaktu z językiem. Jak to wygląda w praktyce?

W natłoku codziennych spraw i obowiązków jesteśmy w stanie wygospodarować czas na co najwyżej jedno, maksymalnie dwa spotkania w tygodniu na kursie językowym. To oczywiście mało, by nauczyć się języka, ale spotkania z lektorem są dobrym punktem wyjścia, wsparciem w procesie nauki. Poza nimi, we wszystkie pozostałe dni, dbamy o to, by mieć kontakt z językiem. Krótko, ale codziennie –wystarczy 15-30 minut dziennie. W tramwaju, w drodze do pracy. Wieczorem, siedząc wygodnie w fotelu. Na spacerze z psem. Podczas treningu w klubie fitness. Jednym słowem: w każdej wolnej chwili, gdzie i kiedy tylko możemy!

Tu z pomocą przychodzą nam Internet i nowe kanały kontaktu z językiem, m.in. platformy e-learningowe, aplikacje mobilne, klasy wirtualne, gry językowe czy media społecznościowe. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiam własną listę ulubionych narzędzi internetowych. Są to głównie aplikacje mobilne na smartfony z systemem Android lub iOS. Większość z nich jest zupełnie bezpłatna. Niektóre udostępniają za darmo tylko część materiału, podczas gdy dostęp do pozostałych materiałów i funkcji wymaga wykupienia abonamentu. Czym się kierować przy wyborze?

Najlepiej przetestować kilka i wybrać te, które podobają nam się najbardziej, najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. W końcu nauka języka jest skuteczna, jeśli jest przyjemna. Trzeba przy tym pamiętać, aby otoczyć się aplikacjami, które rozwijają wszystkie cztery umiejętności językowe, (tj. słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie) równolegle, a dodatkowo poszerzają nasz zasób słownictwa i znajomość struktur gramatycznych w danym języku. Nawet, jeśli jesteśmy typowymi „wzrokowcami” lub „słuchowcami”, powinniśmy wykorzystywać wszystkie zmysły. Zwiększy to skuteczność nauki.

Słuchanie
Aby skutecznie mówić w danym języku, najpierw musimy się z nim „osłuchać”, oswoić z jego brzmieniem i dźwiękami. Możliwości jest wiele. Począwszy od piosenek i filmów zagranicznych, poprzez stacje radiowe i telewizyjne (np. BBC, CNN, Euronews, Deutsche Welle, BBC Mundo, ABC.es, itp.), aż po podcasty i audiobooki (np. na Audible). Ciekawe materiały audio znajdziemy również na BBC Academy, Ted Talks, NPR, YouTube (np. „Ask Misterduncan” z ponad 60 milionami wyświetleń, “Easy Languages” z ponad 30 milionami wyświetleń, „Luke’s English Podcast”, „Notes in Spanish”, itp.). Większość z nich dostępna jest na Facebooku. Wystarczy je „zalajkować”, by na bieżąco otrzymywać powiadomienia o nowo zamieszczonych materiałach językowych.

Umiejętność słuchania ze zrozumieniem możemy potrenować również, korzystając z aplikacji online Lyrics Training. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym. Uczymy się poprzez słuchanie klipów z piosenkami i uzupełnianie brakujących słów. Jeśli się pomylimy, piosenka automatycznie zatrzyma się i będzie kontynuowana dopiero po wpisaniu poprawnej odpowiedzi. W zależności od wybranego stopnia trudności, w tekście brakuje 10%, 25%, 50% lub 100% słów.

Zwolennicy bardziej usystematyzowanego podejścia mogą skorzystać z gotowych aplikacji, które szczególny nacisk kładą na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Warto sięgnąć po Rocket Languages. Jeśli znamy angielski, aplikację możemy wykorzystać do nauki, m.in. francuskiego, niemieckiego, włoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego czy japońskiego. Wszelkie komunikaty, polecenia i wyjaśnienia są bowiem w języku angielskim. Dzięki interaktywnym materiałom, nagraniom audio, grom i ćwiczeniom, osłuchamy się z językiem, poćwiczymy własną wymowę i poznamy nowe słówka i zwroty. Początkujący mogą skorzystać z Learn English Elementary Podcasts – aplikacji British Council, zawierającej podcasty poświęcone różnym zagadnieniom życia codziennego. Po odsłuchaniu materiałów, można zapoznać się z ich transkrypcją, wykonać szereg ćwiczeń, odpowiadając na pytania sprawdzające zrozumienie, usystematyzować wiedzę, a także oswoić się z tempem wymowy (w aplikacji można regulować tempo odtwarzania).

Mówienie
Jeśli chodzi o ćwiczenie umiejętności mówienia w języku obcym, oferta rynku jest uboższa. W wielu aplikacjach mobilnych można, co prawda, odsłuchiwać słowa i zdania, powtarzać je, ale nie otrzymamy szczegółowej analizy naszej wypowiedzi. Ta funkcja dostępna jest tylko w bardziej zaawansowanych kursach e-learningowych na komputer, np. Rosetta Stone® Advantage oraz Rosetta Stone® Foundations. Z wykorzystaniem unikalnego systemu rozpoznawania mowy SETS (Spoken Error Tracking System), uczeń wykonuje szereg ćwiczeń (dialogi, wirtualne konwersacje, wymowa słów i całych zdań), otrzymując natychmiastową informację zwrotną i wskazówki do pracy nad akcentem, barwą czy intonacją.

Mniej zaawansowaną, ale również bardzo dobrą aplikacją online ćwiczącą umiejętność słuchania i mówienia jest English Central. Uczeń ma do dyspozycji kilkaset klipów z filmów, programów telewizyjnych i informacyjnych oraz reklam, podzielonych ze względu na poziom trudności i tematykę. Po ich obejrzeniu, będzie mógł wykonać szereg ćwiczeń utrwalających nowo poznane słówka i zwroty, następnie nagrać własne wypowiedzi.

Świetną aplikacją, tym razem mobilną, choć dostępną jedynie na produkty z systemem iOS, jest Blondynka na językach. Ta metoda nauki polega na powtarzaniu na głos całych zwrotów i zdań podzielonych tematycznie. Następnie, w oparciu o poznane wyrażenia i konstrukcje, można budować własne przykłady, nagrywać własne wypowiedzi, odsłuchiwać je i porównywać z wypowiedziami lektora. Aplikacja umożliwia naukę języków: angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego.

Osoby otwarte na nowe znajomości, ceniące bezpośredni kontakt z ludźmi, mają do wyboru szereg aplikacji społecznościowych, które wykorzystują formułę tandem learning, obopólną naukę języka pomiędzy osobami, posługującymi się dwoma różnymi językami ojczystymi. Założeniem takich aplikacji jak Hello Talk, Conversation Exchange, Babel Village czy Speaky jest, że najlepszym sposobem na poznanie języka jest rozmowa. Możemy więc rozmawiać lub pisać z native speakerami języka, którego aktualnie się uczymy, a co za tym idzie rozwijać umiejętność swobodnej komunikacji, poznawać kulturę innych krajów i nawiązywać międzynarodowe znajomości.

W drugiej części omówimy kolejne dwie umiejętności językowe – pisanie i czytanie.

Autorka: Magdalena Marcinkowska, manager szkoły językowej, Skrivanek sp. z o.o. – agencja tłumaczeń i szkoła językowa


Podobne artykuły:

Cyfrowa rewolucja w samodzielnej nauce języków
Recenzja Multikurs.pl

Nie samymi podręcznikami… – czyli internetowe pomoce naukowe (j. hiszpański)
Gra zamiast podręcznika

10 komentarze na temat “Aplikacje do nauki języków obcych, czyli uczysz się kiedy, gdzie i jak chcesz! Część 1

 1. Ja posiadam dwie aplikacje z którym się prawie nie rozstaje. Pierwszą z nich jest to kurs językowy wydawnictwa Supermemo na androidzie. Dla mnie wraz z Assimilem to najlepsze wydawnictwo na rynku. Wydanie na androdia można zakupić online lub lub tradycyjne z książką, gdzie otrzymujemy kod do wykorzystania na androidze. Mam nadzieje, że nie brzmi to jak reklama, ale dzięki Supermemo w połączeniu z innymi metodoami doprawdziłem swój włoski do poziomu C1, ulepszyłem swój angielski a teraz uczę się francuskiego.
  Kolejna aplikacja niezbędna to Tunein, która zawiera radio z całego świata. Aby usprawnić umiejętność słuchania w obcych językach włączam aplikacje w danym języku i słucham gdzie tylko jestem tj. w pociągu,autobusie, na spacerze, a czasami nawet w samochodzie zamiast radia samochodowego.
  Reasumując. Jestem zwolennikiem łączenia różnych metod nauki języków. Jednak te dwie aplikacje w znacznym stopniu wspomagają moją naukę. Jedyny minus Supermemo to cena. 40-50 zł za jeden poziom( podział na 3 poziomy: A1-A2, B1, B2-C2), ale to i tak nic w porównaniu za naukę w szkole językowej nie zawsze wysokiej jakości.

  1. Marcina czy to radio działa bez internetu? Czy to jest aplika kktóra ściąga nagrania i można je odsłuchać kiedy się chce?

   1. W wersji płatnej można dokonywać nagrania transmisji w czasie rzeczywistym, ale osobiście polecam aplikacje do odsłuchiwania podcastów np. Podcast Addict (aplikacja ta także obsługuje radia internetowe) gdzie można ściągnąć poszczególne odcinki danej audycji.

   2. Dzięki Aga bo Podcast Addict wydaje się świetną aplikacja. Pisze wydaje, bo trochę trzeba nad tym przysiąść żeby z tego korzystać. Jest dużo różnych opcji i trochę się jeszcze gubię:)
    Ale widzę duży potencjał. Jak masz ochotę i czas to napisz coś więcej. Co chętnie z tego słuchasz, co polecasz?

    Jak zacznę z tego płynnie korzystać to może w końcu będzie to czego szukam. Dużo czasu dojeżdżam autobusem, czekam na przystankach, czekam w kolejkach itp. i to jest idealny czas żeby słuchać. A ja uwielbiam słuchać, bo to takie okno do tego kraju, który nas fascynuje:)

 2. 15 minut dziennie, codziennie, absolutnie nie wystarczy. Chyba, że mielibyśmy służącego, który przygotowywałby nam materiał, wybierał słowa do nauki (i wyszukiwał ich znaczenia), znajdował pliki dźwiękowe do analizy – i podawałby nam wszystko w formie gotowej do nauki.

  Bo nauka słowa "house" to jedno. Ale trzeba jeszcze do tego słowa dotrzeć, przetłumaczyć je, zapisać gdzieś, itp.

  1. Zgadzam się w 100%, wynajdywanie materiałów do nauki zajmuje niestety sporo czasu. Jednak, jeżeli już znajdziemy odpowiednią aplikację/stronę/kurs, to wtedy nauka idzie szybciej. Po sobie wiem jednak, że po pewnym czasie każda metoda się nudzi i trzeba szukać czegoś nowego, żeby nie porzucić nauki ze względu na monotonię.

 3. Wydawałoby się, że do nauki języka wystarczy standardowy odtwarzacz jaki mamy w komputerze. Na przykład VLC czy Windows Media Player na platformie Windows. Niestety, pierwszy nie radzi sobie z odtwarzaniem w zwolnionym tempie i częstym stosowaniem pauzy (daje to dziwny efekt dźwiękowy). Natomiast w nowej wersji WMP m.in. brak wygodnej funkcji zmiany prędkości.
  Od niedawna testuję to:
  http://www.workaudiobook.com/Default.aspx
  Odtwarzacz jest przeznaczony dla uczących się języków i ma kilka ciekawych funkcji.
  Ciekaw jestem waszej opinii?

  1. Testuję ten WorkAudioBook. Do wykonywania transkrypcji na pewno będzie wygodniejszy niż zwykły odtwarzacz muzyczny. Brakuje mi jednak funkcji zwolnionego tema (nie znalazłem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Teraz masz możliwość komentowania za pomocą swojego profilu na Facebooku.
ZALOGUJ SIĘ